kustompainter.com

Czym jest aerograf i co szczególnego ma w sobie technika malowania aerografem?

Aerograf - technika i historia

Aerograf

- to malutki pistolet lakierniczy, najczęściej wielkości i kształtem przypominający długopis. Działanie polega na rozpylaniu farby poprzez strumień powietrza.

Malowanie aerografem wymaga dość dużych umiejętności technicznych - szczególnie w malarstwie fotorealistycznym.

malowanie aerografem portretu ze zdjęcia na zbiorniku motocyklowym

Historia techniki malowania aerografem

- jest to jedna z najstarszych technik malarskich - prostym aerografem zrobionym z wydrążonej kości wykonano np malunki naskalne w jaskini Lascaux we Francji. Farbę po prostu nabierano do ust i wydmuchiwano przez wydrążoną kość. Malowidła naskalne to najstarsze dzieła malarskie, które dotrwały do dziś. Na dodatek wykonano je w bardzo sprytny sposób - światło z ogniska, tańczące na obrazie, powoduje złudzenie ruchu - prostą ale efektowną animację - uwidaczniają się niektóre części namalowanych zwierząt a inne zacieniają. Te starożytne dzieła jednoczesną prostotą i pomysłowością zadziwiają dzisiaj mimo pozornego postępu i techniki. Telewizor bez prądu, aerograf bez kompresora a trwałość dzieła jest bezkonkurencyjna na tle współczesnych osiagnięć.

Malunki naskalne w Lascaux we Francji - źródło wikipedia.org

Bliżej współczesności za "pierwszego" wynalazcę aerografu w formie atomizera uważa się amerykanina Francis'a Edgara Stanleya (źródło www.airbrushmuseum.com).

najstarszy patent "aerografu"

Współcześnie aerograf jest m.in. wykorzystywany do malowania hiperrealistycznych obrazów na praktycznie dowolnej powierzchni od ptasiego piórka, włosów, skóry-ciała i makijażu, do motocykli, samochodów, ciężarówek, reklam czy ścian.

Poza tym wszystkim, aerografem maluje się superrealistyczne obrazy naścienne na płótnie, skórze czy aluminium. Jednak w dobie popularnych i tanich wydruków sztuka ta, w wielu wypadkach, nie jest doceniana tak jak na to zasługuje.

Zobacz galerie prac wykonanych aerografem oraz pokazy malowania aerografem krok po kroku

Realistyczny portret aktorki filmowej malowany aerografem na masce samochodowej